Veľakrát počúvam o tom, ako sa dá blog premeniť na pasívny príjem. Nie, že by som nesúhlasil, no o blog sa treba pravidelne starať, čiže byť aktívny. A to už vybočuje z definície pasívneho príjmu. Samozrejme, dá sa to spraviť tak, že časom, ako je váš web zabehnutý, už len najímate osobu, ktorá ho priebežne aktualizuje a stará sa vám aj o sociálne siete. Čiže si udržujete príjem s minimálnym úsilím.

Nie je to ale jednoduché – existujú milióny stránok a rozbehnúť práve tú vašu si v začiatku vyžiada mnoho úsilia. Ale dá sa to, hlavne vás musí téma blogu baviť a musíte s ňou žiť. Pretože ak vás to baviť nebude, nevytrváte.

Napríklad sa rozhodnete pre motivačný blog, ktorý budete plniť inšpirujúcimi myšlienkami, príbehmi úspešných, článkami o podnikaní či produktivite. Zaregistrujete si doménu, vytvoríte si web na redakčnom systéme WordPress a začnete s písaním článkov. Dôležité je publikovať kvalitný content, obsah, ktorý inšpiruje vašu cieľovú skupinu a pomôže jej riešiť určitý problém. Nesmie chýbať ani napojenie na sociálne siete, ktoré vedia zabezpečiť značnú návštevnosť na váš web.

Hovoríte si, dobre, ale ako mi blog zarobí? Možností zárobku je viacero. Mojim obľúbeným je affiliate marketing, čiže provízia za sprostredkovaný produkt/službu. Pokračujme v príklade: Dajme tomu, že na váš motivačný web umiestnite banner s knihou úspešného autora. Za každý predaný kúsok cez váš web získate 20%, čiže ak kniha bude stáť 30 EUR, získate 6 EUR. Alebo to môže byť motivačný seminár nejakého kouča. Väčšinou, ak ide online produkty (online kurz), provízie vedia byť aj vo výške 50%. Takže ak je na vašom blogu 200 kvalitných článkov a vy ležíte niekde na mexickej pláži, návštevníci si ich dohľadajú napr. cez Google a môžu vám generovať pasívny príjem. Nemusí ísť pritom len o affiliate marketing, môžete cez svoj blog predávať vlastný produkt, napríklad eBook. Alebo na stránku umiestnite Google reklamy.

Takže aj keď ste na blog prispeli užitočným článkom pred tromi mesiacmi, tento archív vám vie vyprodukovať príjem. Môže to byť napríklad recenzia na nejaký online produkt a na konci affiliate link s preklikom. Viacero prieskumov medzi blogermi ale potvrdilo, že ak chce človek z blogu žiť, musí na ňom tvrdo pracovať, čo si samozrejme žiada čas. Nepracujú len na článkoch, ale aj SEO-čku, budujú komunitu na sociálnych sieťach, odpovedajú na komentáre a pracujú s e-mail databázou.

Aký je váš názor? Je blog/blogovanie pasívny príjem? Napíšte 🙂