Možno by ste si chceli aj vy vytvoriť pasívny príjem, no neviete, ako na to. V tomto príspevku sa pozrieme na niekoľko možností, ako si aj vy môžete vybudovať príjem tohto druhu.

Treba ale myslieť na to, že to nie je len tak, zo dňa na deň.

Na začiatku je potrebné sa každému pasívnemu príjmu poriadne venovať, či už je to MLM alebo online podnikanie. Nič nevznikne len tak zo dňa na deň, no ak svoju energiu alokujete do tvorby pasívneho príjmu, môžete si neskôr užívať pozitívne efekty.

Dividendy ako pasívny príjem

Pre mnohých ľudí je investovanie do dividendových akcií tým najlepším zdrojom pasívneho príjmu. Vyberajú si kvalitné spoločnosti s dobrým dividendovým výnosom (vyplácaným pravidelne), pri ktorých je veľmi nízka pravdepodobnosť, že by zo dňa na deň zbankrotovali. Samozrejme, treba myslieť na výkyvy cien akcií, najlepšie je držať ich dlhodobejšie.

A aký príjem vám môže prísť?

Predstavte si, že v portfóliu držíte 8 akcií s priemerným dividendovým výnosom 5,30%. Ak máte v akciách kapitál 10-tisíc €, ročne Vám na dividendách príde 530€. Nie je to žiadny zázrak, obzvlášť ak si to premeníme na mesačnú bázu, kedy to vychádza v priemere 44€ na mesiac.

Už na prvý pohľad je jasné, že z 44€ nedokážeme vyžiť, takže žiť iba z tohto pasívneho príjmu by sa nedalo.

Avšak zoberme si, že v akciách máme kapitál 150-tisíc eur, čiže ročne nám pri tomto výnose príde 7930€, čo mesačne vychádza na 662€. A to už nie je na zahodenie.

Na trhu môžete nájsť akcie s rôznym dividendovým výnosom, no vhodné je vyberať akcie stabilných korporácií s potenciálnym rastom vyplácaných dividend.

Nižšie je niekoľko európskych akcií a ich dividendový výnos v roku 2018 (zdroj: lynx.cz)

  • Daimler (DAI) 5,5%
  • Royal Dutch Shell (RDSA) 6,2%
  • Swiss Re (SR9) 5,3%

Prenájom nehnuteľností

Je to azda ten najstarší typ pasívneho príjmu. Máte nehnuteľnosť, ktorú nevyužívate a dáte ju do prenájmu. Znie to jednoducho, no býva ťažké nájsť dobrého nájomníka. Ak ale všetko ide ako má, nehnuteľnosť vám zarába a vy inkasujete aj vtedy, keď spíte.

PS: Pokiaľ máte nehnuteľnosť niekde v zahraničí, využiť sa dajú aj služby správcovských firiem.

Opäť si ilustrujme príklad. Kúpime nehnuteľnosť za 60.000 € (2-izbový byt).

Byt budeme prenajímať za mesačný nájom vo výške 370€, pričom mesačné náklady (energie, internetové pripojenie, platby správcovi) dosahujú 100€.

Aká je ročná výnosnosť prenajímania tejto nehnuteľnosti?

Mesačne máme v čistom 270€ (370-100 náklady), čo ročne vychádza na 3240 eur. Netreba však zabúdať ani na 20%-nú daň, čo je 648€. Čistá výnosnosť tak predstavuje 4,32%. Pokiaľ by sme vychádzali zo zjednodušeného modelu, čiže by sa nemenila výška nájmu ani nákladov, za približne 23 rokov by ste mali celú investíciu do nehnuteľnosti naspäť.

Zarábanie na internete

Internet ponúka viacero možností, ako si vytvoriť pasívny príjem. Môžete vytvoriť digitálny produkt a predávať ho. Napríklad poznám ľudí, ktorí naprogramovali webovú šablónu a zavesili ju na trhovisko, kde si ju ľudia po zaplatení stiahnu. To je výstižná ukážka pasívneho príjmu. Človek dostáva zaplatené aj vtedy, keď práve nepracuje.

Nemusí to byť práve šablóna pre web, môžete cez internet predávať aj online kurz, eBook (raz ho napíšete a potom predávate) či audionahrávky.

Stačí si potom predaj takéhoto digitálneho produktu zautomatizovať, k čomu slúžia viaceré dostupné nástroje. Spravíte si jednostránkový web, popíšete svoj produkt a dáte možnosť platby kartou, aby ho kupujúci mal ihneď k dispozícii. Po zaplatení vám predajný nástroj spáruje platbu a sám kupujúcemu odošle e-mail s ebookom.

Takže budete zarábať aj vtedy, keď budete na pláži alebo sa venovať niečomu úplne inému.

A presne o tom je pasívny príjem.

Internet ponúka viacero možností, ako si vybudovať pasívny príjem

Sieťový marketing

Multi-level marketing, alebo sieťový marketing, mnohí ľudia nesprávne označujú ako pyramída. Pritom nejde o nič iné, ako priamy predaj. Funguje to tak, že si budujete tím ľudí, ktorý je pod vami a generuje vám provízie z predaja.

Jednoducho nájdete a vyškolíte šikovných predajcov, pričom z každého predaja, ktorí uskutočnia, máte vy províziu. Aj keď môže ísť napríklad o 3 eurá, ak je týchto predajcov 1000, je to zaujímavý pasívny príjem. Navyše, ak funguje to na viacerých úrovniach, ak aj predajcovia priamo pod vami vyškolia tím ľudí, dostávate provízie aj od nich.